Nowa jesienna EKOgadka
„W żółtych płomieniach liści brzoza dopala się ślicznie” chciałoby się zaśpiewać patrząc jak jesień rozgaszcz... czytaj więcej →
Rozwiązania mające na celu zmniejszenie uciążliwości Zakładu dla otoczenia:
Instalacja Komunalna to instalacja do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych lub pozostałości z przetwarzania tych odpadów, określona na liście, o której mowa w art. 38b ust. 1 pkt 1, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, zapewniająca:
Instalacje Komunalne zastąpiły w 2019 roku funkcjonujące od 2012 roku Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Związane to było z jednoczesnym zniesieniem mechanizmu regionalizacji gospodarki odpadami, których w latach 2013-2019 ograniczał możliwość zagospodarowania odpadów zmieszanych, zielonych i pozostałości z przetwarzania odpadów zmieszanych pochodzących z procesów MBP do regionu, w których zostały wytworzone. W tym okresie na terenie ZZO KOM-EKO funkcjonowały dwie instalacje RIPOK (instalacja MBP dla odpadów zmieszanych i instalacja do kompostowania odpadów zielonych) dla Regionu Centralno-Zachodniego województwa lubelskiego.
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów zmieszanych odpadów komunalnych (MBP) składa się z procesów mechanicznego przetwarzania odpadów i biologicznego przetwarzania odpadów połączonych w jeden zintegrowany proces technologiczny przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w celu ich przygotowania do procesów odzysku, w tym recyklingu, odzysku energii, termicznego przekształcania lub składowania.
Prowadzona przez KOM-EKO cześć mechaniczną procesu MBP, zachodzi w ciągu technologicznym linii sortowniczych, gdzie ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych wydzielane jest:
Część biologiczna procesu MBP prowadzona jest w dwóch modułach kompostowni dynamicznej bunkrowej wybudowanej wg austriackiej technologii firmy Compostino.
Intensywna faza dojrzewania dla frakcji organicznej prowadzona jest z aktywnym napowietrzaniem i zabezpieczeniem przedostania się nieoczyszczonego powietrza poprocesowego do atmosfery przez okres 17-21 dni. Po tym czasie kompostowany materiał zostanie przetransportowany na plac dojrzewania, gdzie na wolnej powierzchni zostanie ułożony w okresowo przerzucanych pryzmach. Łączny czas przetrzymania wynosi od 8 – 12 tygodni, co pozwala na otrzymanie tzw. stabilizatu (19 05 99) pozwalającego na jego deponowanie na składowisku gdyż został osiągnięty odpowiedni stopień stabilizacji organiki.
Kompostowanie to znana od wieków, naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów organicznych, polegająca na ich rozkładzie poprzez mikroorganizmy – bakterie tlenowe, nicienie itp. Jest to proces kontrolowanego przetworzenie odpadów ułożonych w pryzmach w obecności tlenu, przy odpowiedniej temperaturze i nawilgoceniu. Produktem procesu kompostowania selektywnie zbieranych odpadów zielonych jest naturalny środek poprawiający właściwości gleby „HUMUKOM” znajdujący zastosowanie w uprawach polowych i rekultywacji gruntu.
KOM-EKO posiada możliwość skutecznego zagospodarowania selektywnie zbieranych odpadów organicznych w postaci:
O zaletach uzyskiwanego w ten sposób środka poprawiającego właściwości gleby „HUMUKOM”, świadczą zieleńce na terenie Zakładu Odzysku i Recyklingu. Jego wykorzystanie pozwoliło skutecznie zasilić wszechobecną tu skałę wapienną w warstwę próchniczą.
Uciążliwość dla otoczenia.
Nieodłącznym, niestety, aspektem kompostowania są towarzyszące procesom tlenowego rozkładu emisje odorów i odcieków. Aby ograniczyć ich uciążliwość dla otoczenia kompostowni oraz jej obsługi podjęto następujące działania: